Każda osoba pracująca lub prowadząca firmę odprowadza część swoich przychodów do ZUS w formie składek na ubezpieczenia społeczne. Składki te są gromadzone m.in. na subkoncie ZUS lub w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS lub OFE podlegają dziedziczeniu oraz kiedy, komu i w jakim przypadku zostaną wypłacone, przeczytaj nasz poradnik.
SPIS TREŚCI:
Kto posiada subkonto ZUS?
ZUS prowadzi subkonto dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli są członkami OFE. Natomiast każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r. posiada subkonto ZUS, niezależnie od tego, czy jest członkiem OFE.
Jeśli ubezpieczony posiada subkonto ZUS oraz jest członkiem OFE, wówczas środki przekazywane przez ubezpieczonego w formie składek są dzielone pomiędzy subkonto i OFE.
Subkonto ZUS i OFE — dziedziczenie środków
Jeśli osoba, której składki były gromadzone na subkoncie ZUS lub w OFE umrze przez przejściem na emeryturę, wówczas zgromadzone środki pieniężne podlegają dziedziczeniu. Jeśli natomiast ubezpieczony zmarł przed upływem trzech lat od przejścia na emeryturę, wówczas spadkobiercom może przysługiwać roszczenie o wypłatę kwoty gwarantowanej.
W jakim przypadku może nastąpić wypłata środków pieniężnych z subkonta ZUS lub OFE zmarłego?
Jeśli zmarły posiadał subkonto ZUS lub był członkiem OFE, a śmierć nastąpiła przed przejściem na emeryturę, to środki zgromadzone na jego subkoncie ZUS i OFE podlegają dziedziczeniu. Jeśli zmarły był w związku małżeńskim, a w trakcie małżeństwa nie zawierano intercyzy, to dziedziczeniu podlega połowa środków z subkonta, a druga połowa jest przekazywana na subkonto małżonka.
Z chwilą przejścia na emeryturę środki z OFE trafiają na subkonto ZUS. Uposażeni mogą żądać wtedy wypłaty kwoty gwarantowanej, o ile śmierć ubezpieczonego nie nastąpiła po upływie 3 lata od przejęcia na emeryturę. Wysokość tego świadczenia będzie uzależniona od tego, ile czasu zmarły był na emeryturze – im dłużej, tym świadczenie będzie niższe. Wraz z otrzymaniem emerytury po raz trzydziesty siódmy wygasa prawo do wypłaty kwoty gwarantowanej z subkonta ZUS.
Kiedy i komu ZUS wypłaci środki z subkonta w przypadku śmierci?
W przypadku śmierci właściciela subkonta ZUS, który pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków zgromadzonych na subkoncie. W tym przypadku małżonek nie otrzyma wszystkich pieniędzy zgromadzonych na subkoncie, gdyż część środków z subkonta zmarłego trafi na jego subkonto. Pozostałe środki zostaną wypłacone osobom wskazanym wcześniej w ZUS przez zmarłego właściciela subkonta, a jeśli zmarły takiej osoby nie wskazał, środki te wejdą w całości do spadku.
Jeżeli zmarły w chwili śmierci nie był w związku małżeńskim lub jeśli była zawarta intercyza pomiędzy małżonkami, wówczas wszystkie pieniądze zgromadzone na subkoncie będą podlegały wypłacie osobom wskazanym przez zmarłego lub spadkobiercom.
Jeżeli Twój bliski zmarł przed przejściem na emeryturę lub przed upływem trzech lat od przejścia na emeryturę, a Ty zastanawiasz się, czy przysługują Ci jakieś środki z ZUS lub OFE, to skontaktuj się z nami. Nasza Kancelaria Radców Prawnych pomoże uzyskać należne Ci pieniądze.
Fot. Tytułowa źródło: Pexels.